Senzorické materiály a pomůcky

Senzorické materiály jsou všude kolem nás. Provází nás od útlého věku, kdy si děti „šťourají“ klackem v zemi, až po dospělost (sázení rostlin, vaření, aj.).
Pojďme si nejprve říct, že tyto materiály můžeme roztřídit na SYPKÉ (sensory play) a MOKRÉ (messy play).
A k čemu je tohle hraní vlastně dobré? Senzorické materiály podporují např. jemnou motoriku, zkoumání textur, kreativitu, zapojuje se aktivně více smyslů zároveň a dochází ke zklidnění nebo naopak povzbuzení.
Výhodou tohoto hraní může být snadná příprava, u sypkých materiálů dlouhá životnost a možnost opakovaného použití. Materiály využíváme k přesýpání, schovávání předmětů, třídění podle barev a velikosti, mačkání, míchání, otiskování, malování prsty…
Šikovné maminky nebo babičky si určitě poradí s obarvováním rýže nebo těstovin v teple domova, nebo uvaří na pánvi vlastní barevnou modelínu. Kdo však potřebuje již hotové produkty nebo materiály netradiční, zavítá na stránky Hračkolky, která má všechno pěkně na jednom místě. Dokonce můžete pořídit i celé smysloboxy, které jsou propracované od materiálů, po figurky a pomůcky na určité téma. U zakoupených produktů máte záruku bezpečnosti a nezávadnosti.
Didaktický materiál, u kterého si vyberete z velkého množství barev. Podporuje znovu opakovatelné hraní.
Opět v nejrůznějších barvách. Rýži milují už nejmenší děti, dopřává jim hmatový prožitek. Je vhodná k přesýpání. Podporuje znovu opakovatelné hraní.
Jsou měkoučké, voňavé, s třpytkami i bez, s figurkou nebo dekorativním kamínkem. Při správném skladování vydrží několik měsíců. A pokud by potřebovala vzpruhu, stačí kapka vody.
KINETICKÝ PÍSEK, VODNÍ KINETICKÝ PÍSEK
Klasický písek je jemný, vodní trochu hrubší, ale oba vytvoří krásné pavučinky nebo pevné bábovky. Podporuje znovu opakovatelné hraní.
Sliz je k dispozici v sadě na výrobu slizu nebo se dají pořídit slizy již hotové (hedvábný, pěnový, gelový, bublinový...).
Pěny mají pevnou a tvarovatelnou texturu, jsou v několika barvách a oproti obyčejný pěnám dlouho vydrží. Dají se smíchat s kinetickým pískem nebo využít s vodním hraním.
Vodní perly – děti je milují pro jejich texturu. Jsou v nejrůznějších barvách nebo čiré.
Samotvrdnoucí hmoty – podporují kreativitu, po zaschnutí se výrobek může využít k pomalování či dekoraci.
Barvy – jsou kreativní a relaxační záležitostí. Prstové barvy podporují kontakt s kůží. Dají se nanášet štětcem či houbičkou.
Pluffle – nadýchaná až živá hmota, vhodná k hmatovému učení. Podporuje znovu opakovatelné hraní.
Materiály propojujeme s nejrůznějšími tácy (Tuff tray, Play tray Tray play), pomůckami (vykrajovátka, pipety, pinzety, senzorické láhve, senzorické krajiny, senzorické kostky, aj.) či světelným programem (Light panel, světelná kostka, světelný stůl, aj.). K vybraným tácům se dají pořídit i podložky, které během vteřiny navodí prostředí, které potřebujeme k lepší motivaci.
Mezi velmi oblíbené značky rozhodně patří Tickit, Yellow Door a Learning Resouurces. Pokud někdo hledá tematické figurky, určitě si vybere z tub od Safari Ltd.
Snoezelen produkty, zabývající se světlem, podněty, relaxaci a stimulaci smyslů.
Některé děti upřednostňují pouze sypké materiály, může se stát, že jim určité textury budou vadit a je to naprosto v pořádku. Může to být věkem či obdobím ve vývoji.
Snad Vám tento článek bude inspirací k dalšímu hraní. Níže ještě naleznete další foto inspirace.