-10% s kódem VYSVEDCENI - neplatí na značky B-box, Grapat, Mámy v rejži a akční zboží

Aktivity s krájecím ovocem/zeleninou

Pro naše aktivity jsme si tentokrát vybrali krájecí ovoce a zeleninu od značky Jouéco. Tuto značku máme u nás rádi, jelikož vyrábí hračky ze dřeva, které je získáváno odpovědným přístupem k životnímu prostředí. Hračky jsou kvalitně zpracované, mají hezké syté barvy a praktické balení. Krájením ovoce a zeleniny si děti procvičí jemnou motoriku a připraví se na pozdější krájení opravdovým nožem.

V rámci našich aktivit jsme se rozhodli ale toto hraní posounout dále a vyzkoušeli jsme hru hmatové pexeso. Všechny potraviny se rozdělí a smíchají do velké mísy. Úkolem dětí je tyto potraviny spojit zpátky. Hravou formou si tak děti procvičují barvy. Pro starší děti hru lze ztížit tím, že jim zavážete oči a děti tak musí spojit potraviny pouze na základě spoléhání se na svůj hmat.

Hmatové pexeso

Po spojení všech potravin dohromady je nutné je správně rozdělit. Dle barvy a znaků na prkénku je úkolem dítěte správně určit, která potravina patří mezi ovoce a která naopak mezi zeleninu. Tato činnost podporuje logické myšlení.

Rozdělování

Najdi a přiřaď. Další aktivita, k jejíž výrobě potřebujete pouze 5 minut času, kousek starého kartonu a barvy. Při přiřazování můžete s dítětem společně probírat, kde se daná potravina pěstuje, jak dlouho roste, která se pěstuje u nás a která naopak roste třeba u moře:-)

Najdi a přiřaď

Hmatej a najdi. Kdo by neznal tuto oblíbenou hru od Vilac. Máme ji rádi a rádi si s ní hrajeme. Tentokrát jsme si ji ale vyrobili právě z ovoce a zeleniny. Oproti hře od Vilac jsou potraviny v 3D tvaru, tudíž je jejich rozpoznání lehčí. Všechny je schováte v neprůhledné nádobě nebo pytlíku. Dítě si vylosuje kartičku s potravinou, kterou má hmatem poslepu v pytlíčku poznat. Může hrát pouze jeden hráč, lze zapojit ale i více dětí. Vyhrává ten, kdo dokáže najít a určit nejvíce potravin.

Poslední aktivitu jsme si doma pojmenovali jako Otesánek. Je jednoznačně nejoblíbenější a doma Otesánka používáme téměř každý den. K výrobě potřebujete pouze krabici, na kterou nakreslíte obrázek postavy s otevřenou pusou. Pro méně kreativní rodiče přikládám obrázek našeho Otesánka do přílohy. Postačí tedy vytisknout, nalepit na krabici a do pusy prostřihnout otvor. Do otvoru děti vhazují ovoce a zeleninu. Věřte mi, že je to bude nesmírně bavit a užijí si spoustu legrace. 

Tuto aktivitu doma často používám i tehdy, když se u nás nechce jíst. Jídlo je u nás velký boj, ale když je současně krmen i Otesánek, vždy se krmení podaří :-)

Otesánek

Jako bonus jej můžete nechat děti vymalovat:-) 

Otesánek a pastelky

Pevně doufám, že Vás náš článek inspiruje. Pro další várku inspirace nás nezapomeňte sledovat na Facebooku a Instagramu :-)

Použité produkty:

https://www.hrackolka.cz/p/joueco-drevena-krajeci-zelenina-14ks-36m

https://www.hrackolka.cz/p/joueco-drevene-krajeci-ovoce-14ks-36m

Doporučené produkty2